BAS nedir?
  • 5160
  • 0

BAS nedir?

BAS, aracınızın fren sistemine destek olarak ilave edilen fren destek sistemlerinden biridir. Aracınızla seyir halindeyken tehlikeli gördüğünüz bir durumda yaptığınız ani frenle hızla bastığınız fren pedalı bu sistemi harekete geçirir ve fren yolunu kısaltır. Bu esnada frenlemenin gücü de arttırılır.

bas fren sistemi

BAS fren sistemi

Bas plus dediğimiz diğer bir sistem ise aniden basılan frende devreye girerek trafik durumuna göre uygun ayarla fren kuvveti uygular. Yani radar sensörleri sayesinde etrafınızdaki diğer nesnelerin uzaklığını algılayarak çarpmalı kaza oluşması durumunda daha hassas şekilde çalışarak frenleme sağlar. Bir diğer adıyla fren asistanı diyebiliriz. Bas plus aslında distronic plus dediğimiz sistemin bir parçasıdır. Ve isteğe bağlı şekilde ek olarak temin edilir. Arkadan çarpma gibi durumları engelleme en azından hızını kesmeye yarar. Bu bahsettiğimiz fren asistanı 2 radar sistemine sahip. Bas plus geliştirilmesinde gerçek kazalar ön planda tutulmuş, arkadan çarpma ağır kazaların sayılarının yüksekliği göz önüne alınarak ilerletilmiştir. Mercedes-benz modern radar teknolojilerinde yardımcı sistem olan distronic plus ve bas plus öndeki araca olan mesafe kısaldığında sürücüleri uyararak acil frenlemelerde destek sağlar. Hattaki Mercedes-benz ‘in yapmış olduğu araştırma doğrultusunda bu tür kazaların azaldığı sonucuna varılmıştır. Aracınızda gereklilik halinde ani fren durumunda fren pedalına uygulanan güç dışında fren sistemine ilave hidrolik pompalayarak daha güçlü ve etkili fren yapma prensibine dayanır. Mevcut olan tüm fren gücünü uygular.

B a s , esp, abs sistemleri birbirine entegre şekilde çalışır. Aracınızda bas sistemi arızası varsa mutlaka abs ve esp lambası da yanar. Ve bu sistemler devre dışı kalır. Bu sebeple aracınızda bir tanesinin bile sorunu varsa göstergenizde birçok uyarı ışığı yanacaktır. Böyle bir durumda aracınızın hızını sabitlemenize araç müsaade etmez. Eğer ilgili lambalardan herhangi biri yanarsa ilk iş olarak bir servise gitmelisiniz.

 

Güngör oto servisinde araç bakımında  fren sisteminiz itina ve özenle yapılır. Ayrıca  detaylı, titiz ve garantili bir şekilde oto bakımı  yapılmaktadır. oto bakımı için detaylı bilgiyi linkten edinebilirsiniz

Güngör oto servisi sizlere kazasız seyirler diler…

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto