Otomobil şasi nedir?
  • 7696
  • 0

Otomobil şasi nedir?

Otomobil şasi dediğimizde herkesin az çok bir fikri olduğuna eminiz. Şasi temel olarak otomobilin parçalarını bir arada tutmaya yarayan ve karoseriyi taşıyan iskelet olarak tanımlanabilir. bir şasinin tercih edilebilen kaliteli olması için aranan özellikler vardır. Dayanıklı olması, hafif, mekanik parçaları kolay şekilde takılan ve sökülen, az parçalı ancak az maliyetli olması gerekir.

otomobil şasi

Otomobil şasi nedir?

Alüminyum, karbon, demir, çelik gibi metallerden üretilen şasi daha uzun ömürlü olması için döküm yada pres yöntemi uygulanır. Zaman ilerledikçe daha fazla gelişen bu parça sayesinde son üretilen araçlarda merkez sütunları direkt olarak şasiye bağlanmasına olanak sunmuştur.

 

Aracın tüm gövdesini taşımakla sorumlu olması şasiye büyük sorumluluklar yükler. Üretici firmaların üzerine milyonlar harcadığı ve kaza anında yolcu güvenliği sebebiyle kafes şeklinde yapısı için ek özellikler eklenmesi gerekli olmuştur. Gövdenin bir bölümü kafes şeklinde yapılaşıp bir bölümü kaza esnasında ezilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bir kaza anında yolcu güvenliği için kırılma noktalarından kırılıp aracın maruz kaldığı kuvvetin yön değiştirmesini sağlayarak yolcuyu koruma amaçlı yapılmıştır.

 

Otomobil şasi ‘nin kuvvet karşısında bir diğer tepkisi virajlardır. Viraj anında sizin hissettiğiniz kuvveti şasi burkulma olarak hissedecektir. Aracınızın şasisi ne kadar az burkuluyorsa aracınız o derece sabit kalıyor demektir. Yol tutuşu, lastik paralelliği, aracın ağırlık merkezinin değişmesi, aracın yalpalaması ve aracın tüm aksamları şasiye bağlı olduğu için tümü aynı burkulmaya maruz kalmasıyla sayısız sorun oluşur.

Otomobil şasi ‘nin burkulmaya karşı olan başarısına şasinin rijitliği denir. Mümkün mertebe az burkulma için hafif ve dayanıklı malzeme kullanmak önemlidir. Günümüzde kullanılan otomobillerde malzeme olarak alüminyumla imal edilir. Spor arabalar için ise rijitlik, hafiflik ve hız kriterlerinden dolayı karbon fiber kullanılır.

 

Otomobil şasi ler genel taşıyıcı ve yüklenicilerdir. Olası bir kaza durumunda darbeyi emerek durduran kısım şasidir. Gelen darbe ne kadar dağıtılırsa hasar o kadar az olur. Bunun öneminin bilincinde olan Volvo ve alt firması Polestar firmaları şasi imalatında ciddi bir mühendislik uygulaması ilerletmişlerdir. Şasiniz bozulduysa aracınız bozuk demektir. Tamiri vardır. Çekme kaynak işlemi uygulanır fakat ilk günkü kalitede hizmet sağlamayabilir. Güngör oto kazasız seyirler diler..

otomobil

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto