ABS fren sistemi nedir ?
  • 3643
  • 0

ABS fren sistemi nedir ?

ABS fren; Aracınızda sürüş esnasında ani fren yapmak zorunda olduğunuzda aracınızın dengesinin bozulması ve kaza yapmaya neden olan önemli bir sebep var. Ani fren esnasında, lastiklerin kilitlenmesi ve manevra yeteneğini engellenmesi kazaya sebebiyet verir. ABS bu sebeple geliştirilen bir sistemdir ve frenlerin kilitlenmesini önler. Bu sayede pek çok ölümlü kazayı engellemiştir.

abs fren

 

ABS (Anti-lock Braking System); kilitlenme karşıtı frenleme sistemi olarak tanımlanır. Tüm motorlu taşıtlarda zorunlu olarak ani fren esnasında direksiyonun tam hâkimiyetini kazanmak amaçlanmıştır. Kaygan bir zeminde yapılan ani frende lastiklerin kilitlenme ihtimaline karşı, kontrol ünitesi otomatik olarak fren basıncını azalmaktadır. Kilitlenmiş lastik mutlaka kayacaktır. Bu şekildeki soruları önlemek amacıyla yapılan sistemdir. ABS sistemine sahip olmayan araç lastikleri direksiyonla bağlantıyı kaybeder ve kilitlenir. Ani frenin ardından kaymaya başlayan araçta önüne çıkan ne varsa çapmaktan kurtulamaz.

Hâlbuki ABS sahibi olan araçlarda lastikler kilitlenmez ve kayma esnasında karşısına çıkan bir canlı ya da herhangi bir şey de ufak bir direksiyon hareketi ile çarpmaktan kurtulabilir. ABS fren esnasında direksiyonla olan bağlantıyı koparmadan lastiklere kısa aralıklarla komut göndererek durdurmayı ve aracın tekrar hareket etmesini sağlayarak kontrollü hareket eder. Saniyede yaklaşık 15 kez art arda komut göndererek aracı yavaşlatarak durdurmaya çalışır. Aksi bir durumda araç lastikleri kilitler kilitlemez durma sağlanamaz, araç o hızla kaymaya başladığında araç içindekiler ön camdan bile fırlayabilir. ABS de sistem bilgisayarların kontrolünde gerçekleşir. Lastiklerin kaymaya başladığını sensörler yardımıyla algılayarak devreye girer.

ABS FREN OLAN ARAÇ VE ABS OLMAYAN ARAÇ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

ABS sahibi araçlar diğer araçlara göre daha kısa mesafede daha güvenli bir şekilde daha dengeli şekilde durur. Özellikle virajlı yollarda yapılan frenlemede ABS hayat kurtarır. ABS’li araç hem fren yapabilirken hem manevra kabiliyeti ile güvenliği üst seviyede sabit tutar. ABS sahibi olmayan araçlarda yolun dışına savrulma ihtimali çok yüksektir.

Güngör oto olarak tavsiyemiz, fren sistemleriniz düzenli kontrol ettirmeyi unutmamalı ve fren sistemine gereken özeni göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Gerekli bakım ve onarımlar için bize uğramayı unutmayınız…

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto