Antifriz nedir?
  • 4003
  • 0

Antifriz nedir?

Antifriz, aracınız hareket etmek için gerekli gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motorun aşırı ısınmasını engellemek içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Ve radyatör yardımıyla ısınan suyun sıcaklığı düşürülür. Herhangi bir arıza durumunda soğutma sistemi yeterince iyi çalışmaz ve bilindiği tabirle araç hararet yapar ve hatta motorun yanmasına bile sebep olabilir. Kış aylarında yeri gelir sıcaklık sıfırın altına düşer ve soğutucu amaçlı aracın kullanmış olduğu su donar. Donan suyun genişlemesi ve motor bloğuna uyguladığı basınçla çatlatır.

antifriz

Bunu önlemek amaçlı suyun donması engellemek için, suya dâhil edilen antifriz dediğimiz sıvı, sıfırın çok altındaki dereceler için bile donma yapmaz. Kalitesine göre donma noktaları -50 ve -60 lara kadar düşebilir. Bir tür alkoldür ve rengi yoktur. Piyasada satılanlar renklidir. Bunu sebebi ise bir sızıntı durumu varsa teşhis etmek içindir. Bu renklendirmeden faydalanarak hangi türü seçeceğinizde kolaylık sağlar. Motorun soğutulmasına destek verir, motorun hararet yapmasını engeller ve ömrünü uzatır, kış aylarında donmayı önler, aşındırıcı maddelerin oluşmamasını sağlar ve sirkülasyon pompasının verimini arttırır.

Antifriz oranı ne olmalıdır?

Ülkemizin deniz kenarı olan illerinde %30 oranında kışın çetin geçtiği yerlerde %50 ye varan oranlarda karışımı uygulanır. Yani radyatördeki suyun yarısına ya da üçte birine denk gelmektir. Oranını ölçen alete bonometre denir. Birçok sürücü motor suyunun tamamını antifriz kullanmayı dener. Bunu önermiyoruz. Su ile yarı yarıya karıştırıldığın -37 ye kadar donma beklenmezken saf antifriz -12 de donma gösterir. Aldığınız antifrizin üzerinde ne kadar su ile karıştırılması gerektiği yazmaktadır. Motor suyu dışında cam suyuna da antifriz eklenir.

Cam suyu donması halinde kullanılamaz olması sebebiyle ekleme yapılır. Motordaki kir, pas, kireçlenme oksitlenme gibi olayların oluşumunu da engeller. Bu demektir ki her sürücüde oluşan yazın da antifriz kullanacak mıyız sorusuna cevap olarak evet kullanılmalıdır. Aşırı sıcakta harareti önlemesi de bir başka faydasıdır. raf ömrü beş senedir. Aracınızın yılda bir kez antifrizi değiştirilmelidir. Aracınızın kullanım kılavuzunda önerilen çeşidini kullanmaya özen gösteriniz.

Güngör Oto kazasız seyirler diler…

 

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto