ARAÇTA RÖLANTİ NEDİR?
  • 3839
  • 0

ARAÇTA RÖLANTİ NEDİR?

Rölanti tanım olarak araç çalışır haldeyken aracın hareketsiz durumda olması demektir. motor tiplerinde ve markalarında farklılık gösterse de rölantide olması motor devrinin 500 ile 1000 devir arasında olur. Rölanti ayarının en iyi seviye olması önemlidir. Rölanti ayarı aracın yakıt tasarrufu sağlaması ve sorunsuz şekilde ilerleme sağlaması için rölanti durumu çok önemlidir. Rölantinin en temel görevi minimum devir sayısında hareketi sağlamasıdır. Taşıtların rölanti ayarı fabrika çıkışlı olarak son tüketiciye gelir. Bireysel ve dışarıdan müdahale edilen bir ayar olsaydı farklı sonuçlar oluşurdu. Eğer aracınızın rölanti ayarı yüksekse araç yüksek devirde çalıştığı için yakıt tüketimi çok fazla olur. Eğer rölanti ayarı düşükse bu defa ayarsızlık olacağı için motor sürekli stop edecektir. Rölanti ayarı düşük iken kalkışlarda ve yol tutuşlarında zorluk yaşanır. Araç sahiplerinin bu tarz sorunları yaşamaması için en ideal rölanti ayarı fabrikada ayarlanır. Bu sayede araç kullanıcıları aracını hem araç performansı optimum seviyede ilerlerken hem de en az yakıtla tasarruf yapmış olur.
Motora ve silindir hacmine göre rölanti ayarı yapılır. Motorun en ideal seviyede çalışması sağlanır. Aracınızın motorunun silindir hacmi ne kadar yüksekse rölanti devri de o kadar düşük ayarlanır. Rölanti ayarınızı kendiniz yapamazsınız. Ayarı sağlamak için servislerden ya da tamirciler tarafından müdahale edilmelidir.

Rölanti Nedir?

Araç kullanırken zaman içerisinde rölanti ayarı ve sistemi arızalanabilir. Rölanti arızası LPG sistemine sahip araçlarda içerdiği hava nedeniyle daha sık görülür. LPG beyninde biriken kirler ve yağlar rölanti ayarını bozar. Bu sebeple 50 bin km de bir değişim yapılması önerilir. Bu gibi durumlar olmaması için düzenli bakım yaptırılması gerekir. Aracınıza bakım yapılırken bu tarz detaylara da önem verirseniz aracınızı uzun vadeli ve daha sağlıklı kullanırsınız.

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto