EBD NEDİR?
  • 4344
  • 0

EBD NEDİR?

Ebd elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi olarak bilinir. Esas amacı ön ve arka tekerler arasında oluşan fren kuvvetini düzenlemek ve dengeli şekilde her iki tarafa dağıtmaktır. Hızlı giden aracınızda yaptığınız ani fren sonucunda o hızın etkisiyle aracınızın ön kısmı yere yaklaşır ve arka kısmı da bir o kadar havaya kalkarak dengesizlik oluşturur.
ebd sistemi
Bunun sebebi aracın ön kısmının motor ve şanzımandan dolayı arkasına kıyasla daha ağır gelmesidir. Kuvvetin %70 ön tekerlere uygulanırken %30 u arka tekerlere uygulanır. Hız ne kadar fazlaysa aradaki belirgin fark daha da artacaktır. Böyle bir durumda aracın E B D sistemi devreye girer ve bu dengesizliği ortadan kaldırır. Ön ve arka kısımlara uygulanan orantısız kuvveti eşit olarak akslara dağıtır. Yani ani bir frende ön aksa daha fazla arka aksa daha az fren kuvveti yönlendirerek aracın lastiklerinin kilitlenmesine ve bu sebeple kaymasına engel olur. Daha güvenli bir yavaşlama ve durma gerçekleşir.

EBD sistemi her tekerleğe ihtiyacı olduğu kadar fren gücü gönderir. Araca yüklenen yük, ya da yolcu sayısı değişikliği ile aracın ağırlığı değişerek lastikler üzerindeki fren kuvvet dağılımı da değişmek zorundadır. EBD bunun ayarlamalarını yapar. Bunu özellikle virajlarda tekerlek yüküne göre fren gücünü sağlayarak direksiyon hâkimiyetini arttırır. Eğer aracınızda E B D yoksa arka lastiklerde ABS olması gerekenden daha erken devreye girer. Frenleme kuvvetinin azaltılması ile fren mesafesi uzar araç daha geç durarak tehlike oluşturur.

EBD ve ABS

EBD ve ABS sistemi çoğunlukla aynı cümle içerisinde kullanılır ve aynı görevi yaptıkları zannedilir. Bu iki sistem ortaklaşa ve birbirine entegre şekilde çalışır. E B D, ABS ‘ye yardımcı bir sistemdir. Bu iki sistemin kullandıkları sensörler gibi elemanlar dahi ortaktır. Bu iki sistemin birlikte çalışıyor olması daha güçlü bir frenleme ve direksiyon hâkimiyeti sağlar. Sürüş güvenliği oldukça yükselir. E B D her lastiği ayrı ayrı görerek farklı kuvvetler gönderir ve kilitlenme olasılığını düşürürken, ABS ani frenlemeler yapıldığında kilitlenmeyi engeller ve sağlıklı fren ile direksiyon hâkimiyetini devamlı kılar.

EBD arızası olduğunda gösterge panelindeki ABS ve fren lambaları yanar. Fren pedalına basıldığında titreme ve ses yapar fren anında uygulanan kuvvette bozulma olur. Bu durumda EBD-ABS sisteminde sorun vardır. Hiç vakit kaybetmeden servise götürülmeli ve diyagnostik cihazına bağlatılıp arıza kontrolü sağlanmalıdır.

Güngör oto bakımda en iyi şekilde kontroller yapılır. Kazasız seyirler dileriz.

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto