Egzoz Nedir ?
  • 3645
  • 0

Egzoz Nedir ?

Egzozlar çok fazla kontrol edilmeyen araç alıp satarken dikkat edilmeyen uzun bir boru görünümünde fakat çok sistematik bir çalışma prensibine sahiptir. İçten yanmalı motorlarda hava-yakıt karışımı patladığında gaz oluşur. Açığa çıkan gaz motor dışına sesi hapsederek dışarı atılmasını sağlayan parçadır. Egzozlar, araçların çalışma esnasında çıkardığı sesi içinde absorbe ederek ses kirliliğini önler. Egzoz borusundan susturucuya gelen sesler birbirlerinin üzerine binerek, yüksek desibelin düşürülmesi işlemi olarak temel prensibini basitçe anlatabiliriz. Bu işlem doğrultusunda ses yüzde yüz yok edilemeyip azaltılarak araç dışına verilir. Eğer araçlarda egzoz bulunmasaydı, dışarıya çok yüksek derecede rahatsız edici bir ses yayar ve bu yüksek desibeldeki ses insan kulağına oldukça zararlıdır.

Egzoz nasıl çalışır ?

otomobil egzoz

Temelde egzozların iki görevi vardır. Birincisi çıkan gürültüyü bastırmaktır. Araç devri ne kadar yüksek ise çıkan ses yüksekliği de aynı oranda yükselir. İkincisi de, araç çalışırken açığa çıkan kirli gazı ya doğrudan filtreleme yolu ile ya da zararsız hale getirilip atmosfere zehirsiz şekilde dışarı salmaktır. Bunu sağlayan, egzozun içinde bulunan katalitik konvertörlerdir. Çift egzozlu araçlarda tek boru sistemi ile gelen gazlar iki ayrı egzoz ve iki ayrı susturucu desteği ile daha verimli şekilde dışarı atılır.

 

Egzozlar araca göre kalınlığı ve boyutları, sac ve dikişli borular olarak çeşitlilik gösterir. Genelde paslanmaz çelikten üretilen egzoz boruları performans olarak daha yüksek ve ses çıkışı daha düşüktür. Üretici firmalar tarafından yeni teknoloji ile üretilen egzoz boruları, insan kulağına güzel gelen ses frekanslarını belirleyip ona yakın seslere ulaşma çalışması sürdürürken motor performansını arttıran ve yakıt tasarrufu sağlamasını da bir arada sunmaya çalışmaktadır. Motordaki artık gazların dışarı çıkması ve daha fazla temiz hava ile ateşlemenin verimim artması motorun çalışma verimliliğini arttırır. Bu nedenle paslanmaz çelik en ideal materyal olarak seçilir. Fakat egzozun dış yapısına bakarak egzoz kalitesini anlamayız. Asıl önemli olan egzozun iç kısmıdır.

 

Güngör oto servisi kaliteli malzeme kullanımı ve tecrübeli çalışanlarıyla araç bakımınızda yanındayız. otomobil bakımlarınızı aksatmayın.  Kazasız seyirler dileriz.

 

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto