ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇLARDA VERGİ DÜZENLEMESİ GETİRİLDİ
  • 2865
  • 0

ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇLARDA VERGİ DÜZENLEMESİ GETİRİLDİ

Birçok cihazda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla invertör denilen bir parça kullanılır. İnvertör denilen bu parça, devrelerdeki frekansların ayarını düzenler. Bir başka deyişle; alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı da alternatif akıma çeviren aynı zamanda 3 fazlı çalışma sistemine sahip olan, gerilim ve frekansları doğru şekilde ayarlayan tüm cihazlara invertör denir. Daha basit bir anlatım ise; 12V 24V 48V doğru akımına sahip akü voltajını 230V alternatif akım 50 Hz voltajına çevirirler.

hibrit ve elektirikli otomobil

Ekonomi Bakanlığı ‘nın yapmış olduğu yazılı açıklamada, Türkiye ‘nin ihracatında ilk sıralarda olan otomotiv sektörünün değişen teknoloji etkisiyle elektrikli/hibrit araç alanlarında da gelişim gösterdi. Yapılan açıklamada motorlu kara taşıtları tarafından salınan karbon emisyonunun azaltıcı etkisi düşünüldüğünde ülkemizde hibrit araç piyasasında ekonomiye olumlu etkileri olacağı değerlendirildi. Bu kapsamda invertör ürününün, motorlu kara taşıtlarının imalinde kullanılmak kaydıyla önceden yüzde 3,3 olan gümrük vergisinin yüzde 0,8 olarak uygulanmasına karar verildiği kaydedildi.

Konuyla ilgili bakanlar kurulu kararı, 1 Temmuzda yürürlüğe girmek üzere resmi gazete yayımlandı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Malumları olduğu üzere, ülkemiz ihracatında lokomotif görevi gören otomotiv sektörü değişen teknolojinin etkileriyle elektrikli/hibrit araç alanlarında da gelişim göstermektedir. Bununla birlikte, ülkemizde motorlu kara taşıtları tarafından salınan karbon emisyonunu azaltıcı etkisi göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz elektrikli/hibrit araç piyasasının ekonomimize olumlu etkileri olacağı değerlendirilmiş olup, İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’ın II sayılı listesinde yer alan invertör eşyasına (5) numaralı dipnotunun eklenmesi ve bahse konu dipnot ile 87. fasılda yer alan motorlu kara taşıtlarının imalinde kullanılmak kaydıyla bu eşyanın gümrük vergisinin %0,8 olarak uygulanması kararlaştırılmıştır”.

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto