ESP nedir?
  • 3708
  • 0

ESP nedir?

ESP, Elektronik Stabilite Programı ‘nın kısaltması olarak bilinir. Son üretilen araçların tümünde bulunur ve standard bir donanım olarak sunulur. Güvenli bir sürüş için araçlarda olması gereken bir sistemdir. Esas amacı araçların kötü yol şartlarından etkilenmesini minimuma düşürmektir.

ESP

Esp araç sensörleri ve algılayıcılar ile birlikte bir bütün olarak işlemesiyle sonuç alınır. Daha açıklayıcı olması için bir örnekle açıklayalım. Aracınızla sert bir viraja girdiğinizde uyguladığınız ani direksiyon hareketleri sonucunda araç kontrolden çıkar. Fakat esp sistemi devreye girmesi ile birlikte aracın kontrolden çıkması engellenir. Esp sistemi ile aracınız saniyede 25 kez sensörler yardımı ile hız ve konum bilgisi alır. Bu sayede direksiyonun ani çevrilmelerinde hem araç kontrolünün sizde kalmasını sağlar hem de güvenli bir dönüş yapmanıza imkan verir.

E s p, motorunuzun işletim sistemine müdahale ederek her bir tekerleğe farklı basınç gönderir. Yani bu demektir ki 4 teker içinde uygun basınç ve farklı fren şiddeti uygulayarak virajda savrulmayı önler ve çizginiz bozulmadan, aynı doğrultunuzda yolunuza devam edersiniz. Buzlu ya da kaygan yollarda aracın dengesinde bir düzensizlik olması durumunda esp sistemi anında devreye girer.

Esp nedir

Esp sisteminde birçok parça görev alır. Kontrol ünitesi olan hidrolik ünite aracın lastiklerine gönderilen basıncı düzenler. Tekerlek hız sensörü, lastiklerin hem dönüş hem de hızını sensörler yardımıyla ölçer. Direksiyon açı sensörü direksiyonun açısını hesaplayarak konumunu belirler ve bu doğrultuda aracın hızı, istenilen tekerlek basıncı, gaz pedalının pozisyonu hesaplanır.

Yanal ivme sensörü ve rotadan sapma oranı, dikey eksen etrafında olan tüm hareketliliği kayıt eder ve son olarak hidrolik kontrol ünitesi ecu verisi ile haberleşme, verilerin işlenmesi kanalı ile kontrol ünitelerinin iletişim kurmasıdır. Araç sürücüsünün aşırı ivmelenen hareketlerinde motorun kontrolü ele alması ve aracın kayması durumunun oluşmasına engel olmasıdır.

Aracınızda en az abs kadar önemli bir sistem olan , araç alırken seçenek olarak sunuluyorsa mutlaka tercih edilmelidir. Esp sistemi çok hassas şekilde çalışan elektronik bir sistemdir. Lastiklerin hız ve devrini ölçerek 4 lastiğinde birbirine bütünleşmiş şekilde çalışmasını sağlayarak yola daha iyi tutunur.

Güngör oto kazasız seyirler diler…

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto