Fren diski nedir ?
  • 4712
  • 0

Fren diski nedir ?

Fren diski, otomotiv sektöründe fren ve balata konusu oldukça sık karşılaşılan üzerinde çok konuşulan konular arasındadır. Aklınızda beliren ‘fren balatalarımı yandı acaba? Ya da disklerde sorun mu var?’ gibi sorularınıza en doğru yanıt olmaya çalışıyoruz.
fren diski

Fren diski nedir?

Fren diski ve fren balataları fren sisteminin en önemli iki parçasıdır ve birbirlerine entegre olarak uyum içinde çalışırlar. Fren diski olmadan balatalar işlev görmez ve balatalar olmadan fren diskleri çalışmaz. Fren tutması için hayati önem taşır ve güvenli bir sürüş için oldukça önemlidirler. Fren diski dediğimiz bahsedildiği gibi disk şeklinde bir metaldir. Aracın sağlıklı şekilde yavaşlayıp durmasını sağlayan, bu esnada sağa sola kaymadan düz bir güzergâhta ilerlemesi için diskler kullanılır. Akan trafikte aracın sağa sola kayma yapması oldukça tehlikelidir. Fren balataları aracın hızıyla birlikte gelen fazla kuvveti emen disklere sürtünerek durmayı ve yavaşlamayı sağlar. Fren pedalına basıldığında sistemdeki hidrolik yağı yer değiştirerek disklere basınç uygulamasının etkisiyle yavaşlayan aracınızda, fren pedalına ne kadar yüklenir ve kuvvetle basarsanız aynı oranda yavaşlama gerçekleşir. Diskler dört tekerlekte de konumlanmış olsa da asıl önemli olan ön taraftaki disklerdir. Sebebi ise yavaşlama ilk olarak ön tekerleklerden başlar.

Fren diski kontrolü ve bilinmesi gerekenler

Otomobillerde en hızlı yıpranan bu sebeple en sık değiştirilen parçası diyebiliriz. Bu sebeple kontrolü daha sık yapılmalıdır. Fren diskinizin bozulmuş olup olmadığını anlamanın en doğru yolu aracı uzmanlara göstermektir fakat kullanırken aracınızda hissedilen bazı farklılıklar olacaktır. Fren diskinde problem varsa, araç fren yaparken fren pedalında bir titreme oluşması en belirgin özellik olarak örnek verilebilir. Fren diski ya da fren balatası değişim zamanı hakkında değişkenler sonuçlarla karşılaşılır. Çünkü değişim zamanları aracın kullanım şekline, fren disk balataların kalitesi yada araç model farklılıkları gibi birçok etken vardır. Fren disk ve balataları ortalama yaklaşık 20 – 30 bin km de bir değişmesi yeterli olacaktır.

Fren sistemiyle ilgili aydınlatıcı diğer yazılırımızı okumanızda daha kapsamlı bilgilendirme olarak fayda sağlayacaktır. Güngör Oto olarak atölyemizde fren disklerinin deformasyonu veya balataların aşınması türden şikâyetleriyle neredeyse her gün karşılaşırız. Aracınızla ilgili merak ettiğiniz her ne varsa atölyemize bekleriz.

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto