Lastik seçimi doğru bir şekilde nasıl yapılır
  • 4512
  • 0

Lastik seçimi doğru bir şekilde nasıl yapılır

Lastik ”aracınızın yol ile temasını sağlayan tek nokta lastiğinizin yere temas ettiği noktadır. Bu temas alanı bir avuç içi büyüklüğü kadar bir alandır sadece. Bu küçük alanı doğru şekilde değerlendirmezseniz yolculuğunuzu tehlikeye atmış olursunuz.” Demiş LASİD genel sekteri Bahadır Ünsal. Güvenli bir sürüş, kendi sağlığınız, trafikteki diğer araç ve hayatların güvenliği için doğru mevsimde doğru lastik seçimleri büyük önem taşır.

lastik seçimi

Lastik seçimi doğru bir şekilde nasıl yapılır?

Aracınız için en doğrusu üretici firmanın önerdiği lastiktir. Mevsim koşullarına uygun olmalıdır. Güvenli trafiğe katkı sağlaması açısından dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanan kış lastiği uygulaması +7 °C ve altı sıcaklık için uygulanır. Üretici firmalar araç tasarlarken hıza, yola, ağırlık ve birçok etkenlere göre en uygun boyut ve özellikteki lastiği test sürecine sokar ve testlerden geçen, en uygun lastik olarak onaylanır.
Lastik seçmek için atılan ilk adım ebadını belirlemektir.

 

Yanak yüzeyinde üretici firmanın belirlediği uygun ebatlar yazıyor olacaktır. Ebatını bildiğimiz lastikler için ikinci adım iklim koşullarına göre uygun türde seçmektir. Aracınızı sürekli kullandığınız yani yaşadığınız yerde karlı koşullar pek bulunmuyor ise hava sıcaklığı çoğunlukla +7 °C nin üzerinde demektir. O halde seçiminiz her mevsime uyan yaz lastiği olacaktır. yaz lastiklerinde lastik dişleri derin değildir. Eğer çetin kış aylarını sonuna dek yaşıyorsanız sağlam bir kış lastiği ile hazırlıklı olmalısınız.

 

Lastik seçerken hesaba katmanız gereken bir diğer kriter ise; aracınızı hangi amaçla kullandığınız. Aracınızı yük taşıma amaçlı kullanıyorsanız fabrika çıkışlı lastiğinizde bulunan yük değerine bakıp ona göre lastiğin yük değerini ve hız endeksini belirlemelisiniz. Yeni lastiklerinizi belirtilen hız endeksinin altında takmamaya çalışın. Her yönden iyi bir lastik belirlemek önemlidir.

 

Güvenlik, yol tutuşu, yakıt tasarrufu ve ömrü lastiklerde aradığınızı tek seferde verebilmeli. Islak zeminde kısa mesafede durabilmeli.Seçerken tek kriter fiyat olmamalı. Uzun vadede maliyet-performans değerlendirmesi yapabilmek gerekir. Bazen indirimli alınanşar cazip görünse de pahalı olan lastikleri daha uzun seneler kullanarak maliyet açısından karlı olursunuz.

 

Yaz ve kışın yanında dört mevsim lastiklerde vardır. Ilıman iklim bir coğrafyada yaşıyorsanız dört mevsim lastik ile her ihtiyacınızı karşılarsınız. Can ve mal güvenliğiniz için 3 yılda bir her 30 bin km’de mutlaka ihmal etmeden değiştirmelisiniz. Aracınızda bir sıkıntı görmeseniz bile muhakkak kontrol ettirmeli ve seçerken belirlediğiniz lastiği uzman birine danışarak hem fikir olarak almanız önemlidir. Son bir bilgi olarak aracınızın yanak yüzeyinde detaylı her bilgi bulunur.

 

Açıklamaları ile birlikte görseli,
lastik şema

Güngör oto servisi

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto