Modern fren sistemi nelerdir ?
  • 3724
  • 0

Modern fren sistemi nelerdir ?

fren sistemi ; İnsan güvende yaşamak isteyen güvenli yaşamak adına her koşulda bunu sağlayan bir varlıktır. Araçlarımızda da bunu sağlamak isteriz. Son yıllarda gelişen teknoloji bu alanda da gelişmeler kaydetti. Güvenlik teknolojileri otomobil güvenliği için son 20 yılda büyük gelişmeler gösterdi. Araç gövde ve kabinleri daha güçlü, hava yastıkları gibi pek çok ek güvenlik elemanıyla desteklenerek arttırılıyor. Normal sürüş esnasında fark edilmeyen bu ekipmanlar kaza anında kendini gösteriyor.

modern fren sistemi

 

Fren sistemi

Araçlardaki fren sistemi de güvenlik için önemli bir sistemdir. İlkel fren sistemleri fren pedalına basıldığında disklerle ile tekerleği kilitleyen bir yapıdır. Ancak modern fren sistemleri güvenlik artışına imkan vermiştir. Yeni geliştirilen fren sistemleri arasında hidrolik fren sistemi bulunmaktadır. Hidrolik fren sisteminde frene basıldığı an itibari ile sistemde bulunan pistonlar harekete geçer ve hidrolik bir mekanizmaya sahip olan bu sistemde yağ basıncı ile fren balata ve diskleri birbirine kilitlenerek aracı durdurur. Bu sistemde araçta hidrolik yağın eksiksiz olması gerekir.

Son zamanlarda araçlarda ABS fren dediğimiz kilitleme karşıtı fren sistemi zorunlu hale gelmiştir. hidrolik fren sistemi ile ortaya çıkan lastiklerin kilitlenme durumunu engeller. Bir başka deyişle araçta ani fren ile kilitlenen tekerleğin kaymasını ve kontrol kaybını önlemek için fren sistemine karşı gelen bir sistemdir. Modern fren sistemi ile otomobillere fren sistemine destek sağlamak amacı ile ESP, ASR, MSR, EBD, BAS, EPB sistemleri eklenerek daha güvenli bir sürüş amaçlanmaktadır.

Bu bahsedilen terimleri kısaca açıklamak gerekir ise; ASR aracınızın patinaj yapmasına engel olurken ESP aracınızın savrulup kontrolden çıkmasına engel olur. EBD aracınızda fren anında ön ve arka frenlere gerekli oranda güç dağılımı sağlarken MSR kaygan zeminlerde kaymayı engelleyip sürüş kontrolü sağlar. BAS sistem olarak aracın içinde bulunan bir radar sistemi olarak aracın karşısına çıkan engelleri görüp fren yapmayı sağlar. EPB ise elektronik park frenidir. El freni ile aynı görevi görür. Bu saydığımız sistemler ile araçlardaki fren sistemi desteklenirken çok daha güvenli sürüş sağlamaktadır.

Güngör oto sizlere kazasız seyirler diler…

link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto