SUBAP NEDİR, NE İŞE YARAR?
  • 4364
  • 0

SUBAP NEDİR, NE İŞE YARAR?

Araç için subaplar büyük önem taşır. Görevi; motorlarda gaz geçişini aynı zamanda borularda ise gaz-sıvı kontrolünü yapan bir parçadır. İçten yanmalı motorlarda, havanın motor içine girişini ve egzozdan çıkışını kontrol etmeye destek olur. Özetle, benzin ve hava karışımını ayarlayan, kontrol eden önemli bir parçadır. Subaplar iki türlüdür; sayılarının yarısı emme subapları ve diğer yarısı egzoz subaplarıdır.
Aracınızın subap ayarının yapılmış olması araç için önem taşır. Ayarın yapılması gerekip gerekmediğini bilmiyorsanız aracınızdaki subapları dinleyin. Eğer ses geliyorsa subaplar gevşemiş olabilir. Aracınız gaza basıldığında zorlanıyorsa, yokuş aşağı ile normalde gittiği bir hızda gidemiyorsa bu defa da subaplarınız sıkı olabilir. Üç çeşit subap arızası vardır. Subapların yapışması, yayların kuvvetsiz olması, subap iteceğinin gevşek olması subap sisteminden ses gelmesine neden olur. Subap aralıkları yanlış ya da yayların kırık olması gibi durumlarda subap tutukluğu arızası ile karşılaşılır. Subap iteceğinin tutukluk yapması, subapların fazla ısınması, motoru sürekli yüksek devirde kullanmak gibi durumlarda subap yatakları yanmış olur.
Subap arızası nasıl anlaşılır?

Subap

Subap arızaları genelde 4 sebepten dolayı oluşur. İlk olarak subap lastiği arızasıdır. Subap lastikleri, motordaki yağın yanma odasına girmesini engeller. Bu lastiğin arızasında yağ pistonların üzerine akar ve aracın yakıt problemi olmasına sebebiyet verir. Bir diğeri ise, subapların kırılması ya da eğilmesi. Triger kayışı kopması sonucu ortaya çıkar ve nadir bir problemdir. Subapların yanlış zamanda açılıp kapanması sebebiyle pistonlar eğilir kırılır. Bu durumda araç çalışmayı durdurur ve motor parçaları zarar görür. Subap değiştirmek yeterli bir çözümdür.
Her motor için sübap ayar değeri farklılık gösterir. Aracınızın katalogunda belirtilmiştir. Kataloğunuzu bulamıyorsanız mutlaka servislerden destek almalısınız. Motor sıcakken ve motor soğukken subap ayarı değerleri ayrı ayrı belirtilir. Subap ayarları çok ince, hassas ve ustalık isteyen bir ayardır.

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto