yağ filitresi değişimi
  • 3820
  • 0

yağ filitresi değişimi

Motor yağ filitresi’nden önce motor yağı, aracımızın en önemli unsurlarından biridir. silindir ve pistonlardaki aşınma ve sürtenmeyi azaltarak motorun çalışmasını sağlar. Ayrıca sızdırmazlık, soğutma gibi görebleri yerine getirir. Motor yağ filitresi ise motor yağında oluşabilecek pislik ve parçacıkların motora ulaşmasını engelleyen çok önemli bir parçadır. Yağ filtresi içinde özel kağıtlar vardır ve tozları, küçük partikülleri tutucu özelliği vardır.

yağ filitresi

Yağ filitresi ‘nin görevi nedir ?

Motor ömrü için yağ filtreleri, çok önemli bir parçadır. Yüksek performans için motorun sağlıklı çalışabilmesi için motorda bulunan yağın yeterli miktar ve hızda dolaşması gerekir. Yağ filitresinin en temel görevi yukarıda belirttiğimiz motora giden yağın içindeki parteküleri ve pisliklerin filitrelemesidir. Eğer Filtrelenmeden motora giden yağın içindeki pislik ve parçacıklar motorda çizilmelere sebep olur. Bu çizilmeler otomobilimizin motorunun daha çabuk bozulmasını ve daha yüksek maliyetli tamirler ve parça değişimine sebep olur. Ayrıca Yağ filitresi filtreleme yapmadığında motor yağı daha erken kirlenir ve motor yağı değişimi ekstra bir maliyet getirir. Filitremizin yapısıda çok önemlidir. ince kağıtlı yapıya sahip bir filitre kullanırsa filitremiz daha çabuk kirlenecek ve sıkı yağ değiştirme ihtiyacı yaşayacağız. şayet kalın gözenekli bir filitre kullanırsakta bu sefer tok, kir ve parçacıklar motora ulaşarak aşırı çizilme ve yıpratma yapacağından aracımız daha maliyetli problemler oluşacaktır.

Yağ filitresi ne zaman değiştirilmelidir ?

Kullanıma otomobilimiz markasına bağlı olarak 10 bin ila 30 bin km arası yada her sene yenilememiz gereken önemli parçalardandır.

Yağ filitresi nasıl değiştirilir ?

Yağ filitresi değişimi aracımızın marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Öncelikle, aracımızın soğuması için bir süre beklememiz gerekir. Yağ tahliye vanasından aracımızın içindeki yağ, yağ tankına boşaltılır. Otomobilimizin yağ filitresi takılı olduğu alanda (BMW, Mercedes gibi markalarda daha basit kapaklı bir yapıya sahiptir) özel aletiyle saat yönünde çevirerek çıkartın. Yeni yağ filitremizi contaya değecek kadar sıkın. en son olarakta aracımızın niteliğine göre aldığımız yeni yağımızı motorumuza doldurun

Güngör oto olarak filitre değişiminin yanısıra detaylı, titiz ve garantili bir şekilde oto bakımıda yapılmaktadır. oto bakımı için detaylı bilgiyi linkten edinebilirsiniz

Kaynak: link

YORUM BIRAKIN

Sorunuz - yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2018 Güngör Oto